Nabożeństwa O Parafii Ogłoszenia Strona główna Kancelaria Parafialna Kontakt

Trójcy Świętej w Rudniku nad Sanem

Do parafii należą :

Rudnik, ulice:
3-go Maja, Armii Krajowej, Asnyka, Błonie, Chopina, Daszyńskiego, Dąbrowskiego, Doliny, Dworcowa, Głowackiego, Górka, Grota Roweckiego, Grunwaldzka, Grzybowa, Harcerska, Hernicha, Hompescha, Jana Pawła II, Kilińskiego, Kończycka, Kordeckiego, Koszykarska, Kościuszki, Leśna, Leśników, Lutosławskiego, Mickiewicza, Moniuszki, Myśliwska, Nowa, Okulickiego, Piaskowa, Piłsudskiego, Powstańców Styczniowych, Prusa, Przemysłowa, Rynek, Rzeszowska, Sandomierska, Sanowa, Sienkiewicza, Sikorskiego, Słowackiego, Stalowa, Stróżańska, Szkolna, Szpitalna, Szymanowskiego, Targowa, Tysiąclecia, Wałowa, Wieniawskiego, Wojska, Polskiego, Wrzosowa, Wyszyńskiego, Zwycięstwa, Zygmunta Augusta, Żeromskiego, Żwirki i Wigury.

Chałupki (2 km), ulice:
Kościelna, Mickiewicza, Ogrodowa, Polna, Świerkowa, Dębowa, Wiklinowa, Wiśniowa.

Przędzel - Kolonia (3 km) ulice:
Armii Krajowej, Rudnicka, Ulanowska.

Ilość wiernych : 6317

Odpusty:

1. Uroczystość Trójcy Świętej
2. Matki Bożej Pocieszenia

Historia Parafii:

W 1583 r. król Stefan Batory zatwierdził fundację Anny Kormanickiej na własność kościoła rudnickiego. W tymże roku parafia została erygowana przez biskupa krakowskiego Piotra Myszkowskiego. Następnie Anna Kormanicka rozbudowała swoją dworską kaplicę i przekazała ją na kościół parafialny, który przez ponad 100 lat był prowadzony przez Ojców Jezuitów. Pierwszym proboszczem był ks. Stanisław Dołęga.
W 1657 r. podczas najazdu Rakoczego Rudnik został zniszczony. Jan Grabiński w 1791 r. ufundował obszerny kościół p.w. Trójcy Świętej. Podczas I wojny światowej kościół spłonął. Dzięki ofiarności ks. Wojciecha Wanielisty Najświętszy Sakrament, kielichy, ornaty oraz krzyż zostały uratowane. Od tego czasu liturgia była sprawowana w starej plebanii. Następnie ks. Jan Biały w latach 1920-26 czynił przygotowania do budowy nowego kościoła. Kościół wybudował jego następca ks. Antoni Dożyński. Obecna świątynia została wybudowana w latach 1927-1928 dzięki pomocy hrabiego Hieronima Tarnowskiego. Zaprojektował ją architekt lwowski inż. Jan Bagieński. Dnia 2 września 1928 r. w uroczystość Matki Bożej Pocieszenia świątynię poświęcił bp przemyski Anatol Nowak.

Kościół trójnawowy.
Sklepienie w nawie głównej jest beczkowate, a w nawach bocznych kasetonowe.
Kościół malowany w 1998 r. Witraże założone zostały w 1966 r.
Parafia posiada niektóre akta parafialne od 1860 r.